
Instalacje elektryczne w przemyśle
Budowa i remontMontaż instalacji elektrycznych był, jest i będzie jednym z najważniejszych zadań, które mogą zostać zlecone firmie wykonującej usługi budowlane i elektroinstalacyjne. Bez nich życie człowieka miałoby zupełnie inną jakość, a funkcjonowanie w obecnym stylu nie byłoby możliwe. Zasilanie elektryczne jest nam potrzebne w domu i w pracy. Z tego względu zaczęto rozróżniać typy instalacji i powstała osobna kategoria: instalacje przemysłowe.
Czym charakteryzują się przemysłowe instalacje elektryczne?
Instalacje elektryczne w zakładach przemysłowych planowane są na podstawie działalności obiektu przemysłowego, mocy zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną. Ich charakterystykę warunkuje wielkość budynku przemysłowego, używane technologie i typ produkcji, rodzaj produkowanych towarów, rodzaj używanych urządzeń elektrycznych oraz jakość otrzymywanej energii elektrycznej. W przypadku dużych terenów przemysłowych energia najczęściej pochodzi z prywatnych elektrowni. System instalacji musi być zaplanowany tak, aby zapewniał ciągłość pracy i produkcji, a także ciągłość funkcjonowania maszyn.
Jakie są rodzaje instalacji elektrycznych w przemyśle?
W zależności od rodzaju prac wykonywanych w obiekcie przemysłowym dobiera się źródło poboru energii oraz cały plan zasilania zakładu. Zatem przemysłowe instalacje elektryczne można podzielić ze względu na źródło dostarczania energii:
z sieci energetyki wysokiego lub średniego napięcia,
z sieci miejskiej niskiego napięcia,
z własnej elektrowni.
Specjalista z firmy Enetic podpowiada, że do najczęściej wykonywanych instalacji elektrycznych w przemyśle zalicza się:
układy zasilania podstawowego,
rozdzielnice główne (RG),
rozdzielnice oddziałowe (RO),
obwody rozdzielcze i odbiorcze,
odbiorniki energii elektrycznej,
układy zasilania dodatkowego,
kompensatory mocy biernej,
układy sterowania i automatyki,
elektrotechniczny sprzęt instalacyjny.
Przemysłowe instalacje elektryczne są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania fabryk, a także maszyn w nich pracujących. Energia elektryczna jest również potrzebna do wytworzenia innego rodzaju energii – np. pneumatycznej. Prawidłowy montaż przemysłowych instalacji elektrycznych jest zatem gwarantem funkcjonalności urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a także miejsc, w których bywamy.