
Gdzie wykorzystuje się spawanie pod wodą?
Budowa i remontNa czym polega spawanie pod wodą?
Zastanawiałeś się kiedyś, czy można rozpalić ogień pod wodą? Zapewne wiele osób o to spytane po prostu chwyci się za głowę, jednak nie jest to tak abstrakcyjne pytanie, jak mogłoby się wydawać! I również odpowiedź nie jest oczywista. Proces jarzenia się łuku w przypadku spawarek podwodnych powstaje dzięki parującej wodzie i przepływającemu prądowi. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć spaw przed hartowaniem. W tym celu stosuje się zwykle elektrody niklowane.
Usługę podwodnego spawania świadczy między innymi firma Hydromor, której główna siedziba znajduje się w Gdyni. Prace podwodne obejmują nie tylko samo spawanie, ale wszelkie kompleksowe usługi powiązane między innymi z naprawami statków, budynków, a także umacnianiem dna.
Gdzie wykorzystuje się proces?
Spawanie pod wodą zrewolucjonizowało przemysł związany z transportem wodnym oraz energetyką. Zanim opracowano tę metodę, aby naprawić statek lub inny metalowy element znajdujący się w wodzie, najpierw trzeba było go z niej wyciągnąć i osuszyć. Tak jak w przypadku niewielkich łodzi nie stanowiło to większego problemu, tak naprawa ogromnych transportowców okazywała się trudna i kosztowna.
Wyróżnia się trzy typy spawania pod wodą, które należy dopasować do warunków i możliwości:
- Spawanie na mokro – wiąże się z bezpośrednim kontaktem pracownika z elektrodą, materiałem rodzimym i wodą.
- Spawanie na sucho izobaryczne – polega na całkowitym oddzieleniu obszaru spawania od wody. Możliwe jest stworzenie warunków technologicznych podobnych do tych, które panują w czasie zwykłego spawania na powietrzu.
- Spawanie na sucho hiperbaryczne – odbywa w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie wynikające z głębokości zanurzenia.
Praca spawacza podwodnego to zadanie nie tylko trudne, ale też ryzykowne. Z tego powodu powinno być wykonywane wyłącznie przez osobę odpowiednio przeszkoloną i zabezpieczoną. Profesjonalne firmy świadczą usługi podwodnego spawania głównie w miejscowościach znajdujących się przy dużych zbiornikach wodnych (morze, jeziora) oraz w pobliżu rzek i są skierowane nie tylko w stronę dużych przedsiębiorstw, lecz także mniejszych firm i osób prywatnych.