
Czym są tynki maszynowe i jakie są ich rodzaje?
Budowa i remontTynkowanie ścian i sufitów to jedna z najczęściej przeprowadzanych prac wykończeniowych. Dzięki tynkowaniu powierzchnie są odpowiednio przygotowane np. do malowania. Firmy budowlane i wykończeniowe oferują różne rodzaje tynków. Niegdyś zaprawę nakładano ręcznie, aczkolwiek obecnie coraz powszechniej stosuje się tynki maszynowe. Na czym polega ten sposób tynkowania i jakie są jego podstawowe rodzaje?
Charakterystyka tynków maszynowych
Tynkowanie to jedna z najważniejszych prac wykończeniowych w trakcie budowy domu lub jego remontu. Tynki nakłada się na powierzchnie pionowe, czyli ściany, a także na powierzchnie poziome, czyli sufity. Ponadto tynki używane są w takcie budowy fundamentów i podczas montażu zewnętrznej izolacji obiektów budowlanych. Tynki są nie tylko funkcjonalne, lecz również coraz częściej wyróżniają się właściwościami dekoracyjnymi. Wszystko ze względu na to, że na rynku dostępne są różne rodzaje zapraw, które pozwalają uzyskać rozmaite rezultaty wizualne. Tynki różnią się między sobą nie tylko ze względu na skład mieszanki, lecz również na sposób ich aplikowania na powierzchnię. W tym przypadku wyróżniamy tynki ręczne oraz maszynowe.
Obecnie firmy budowlane i wykończeniowe częściej oferują tynkowanie maszynowe. Cały proces polega na nakładaniu mieszanki tynkarskiej za pomocą agregatu i pistoletu tynkarskiego. Tynki maszynowe można nakładać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Do tynkowania maszynowego używa się specjalnych zapraw, które mieszają się w agregacie, a następnie pod dużym ciśnieniem wyrzucane są z niego i lądują na danej powierzchni. Niewątpliwą zaletą tynkowania maszynowego jest krótki czas realizacji prac. W porównaniu do ręcznego nakładania tynków metoda maszynowa jest nawet 3 – 4 razy szybsza. Ponadto tynki maszynowe docierają w każdy zakątek, a masa rozłożona jest równomiernie na całej powierzchni.
Zaletą tynków maszynowych jest także to, że wystarczy zagospodarować miejsce na agregat, który jest znacznie mniejszy niż betoniarka, która służy do urabiania zaprawy w przypadku ręcznego tynkowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że tynki maszynowe mogą być droższe od ręcznych. Ten sposób tynkowania sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni. Im więcej do tynkowania, tym bardziej opłaca się wybrać tynkowanie maszynowe
Jakie są rodzaje tynków maszynowych?
Tynki maszynowe można podzielić na kilka rodzajów. W tym przypadku głównym kryterium podziału jest skład mieszanki. Firma Olbud z Rychnowa w województwie zachodniopomorskim oferuje:
- tynki maszynowe gipsowe,
- tynki maszynowe cementowo-wapienne,
- tynki maszynowe cementowe.
Największą różnicą między tynkami gipsowymi, a cementowo-wapiennymi jest ilość nakładanych warstw na powierzchnię. W przypadku tynków cementowo-wapiennych wskazane jest nakładanie kilku warstw zaprawy (zalecane są 2 – 3 warstwy), z kolei tynki gipsowe nakłada się w jednej warstwie. Warto też dodać, że zanim położymy tynk cementowo-wapienny, musimy we właściwy sposób przygotować powierzchnię. W tym celu używa się preparatu gruntującego. Celem jego zastosowania jest zwiększenie przyczepności ściany lub sufitu. Na koniec warto zaznaczyć, że cementowo-wapienne tynki są bardzo wytrzymałe, natomiast gipsowe tynki wyróżniają się krótkim czasem schnięcia i pozwalają uzyskać gładką powierzchnię.