
Przyklejanie papieru do metalu. Jaki klej wybrać?
Biuro i firmaKlejenie jest metodą tworzenia trwałych połączeń mechanicznych, która wykorzystuje adhezyjne właściwości substancji klejowych. Wprowadzony między przylegające do siebie powierzchnie klej wnika w pory tworzącego je materiału i twardnieje. Jakość połączenia klejonego w dużej mierze uzależniona jest od zdolności wnikania kleju w powierzchnię łączonych materiałów. Oznacza to, że rodzaj kleju zawsze musi być dobrany pod kątem rodzaju materiału.
Łączenia klejone papieru i metalu
Wytrzymałość połączenia klejonego warunkuje wiele złożonych czynników. Jednym z nich jest zdolność chemicznego reagowania kleju z łączonymi powierzchniami. Jeżeli substancja klejąca jest w stanie reagować z klejonymi materiałami, wytrzymałość spoiny jest większa niż w sytuacji, gdy klej po prostu wnika w ich powierzchnie. Bardzo ważna jest także głębokość penetracji klejonego materiału przez klej. Im głębiej klej wnika w materiał, tym trwalsze połączenie. Dla zobrazowania tego zagadnienia posłużmy się przykładem doskonale znanego wszystkim kleju biurowego, który jest w stanie połączyć dwie kartki, ale nie pozwoli już na trwałe przyklejenie papierowej etykiety np. do metalowej puszki, ponieważ nie reaguje z powierzchnią metalu i nie wnika w jego powierzchnię.
Skoro na wytrzymałość połączenia klejonego wpływa możliwość penetracji struktury materiału, oczywiste jest, że najłatwiej jest kleić materiały chropowate – opowiada ekspert z firmy Royal Group, zajmującej się produkcją klejów do tapet i billboardów. Gładkie powierzchnie z plastiku, szkła, czy właśnie metalu, utrudniają wnikanie kleju, toteż zwykły klej nie jest w stanie stworzyć tutaj trwałej spoiny. Konieczne będzie użycie specjalistycznego preparatu.
Czym przykleić papier do metalu?
Obecnie na rynku dostępnych wiele rodzajów klejów o różnym mechanizmie działania i przeznaczone do rozmaitych zastosowań. Do łączenia tworzyw sztucznych nadają się kleje rozpuszczalnikowe, które – jak sugeruje nazwa – częściowo rozpuszczają łączony materiał, dzięki czemu wnikają głęboko i tworzą mocne spoiny. Natomiast do łączenia trudnych do sklejania materiałów, więc właśnie metali czy szkła, których powierzchni nie można skleić preparatem penetrującym, stosuje się kleje z bazie żywic polimerowych. Takie kleje mają silne powinowactwo chemiczne do klejonego materiału i tworzą odporną mechanicznie warstwę spoiwa. Przykładem takiego preparatu jest klej do billboardów RoyalGlue, umożliwiający mocowanie wielkopowierzchniowych plakatów reklamowych m.in. na tablicach blaszanych.
Klej do billboardów RoyalGlue przeznaczony jest do zastosowań zewnętrznych, co oznacza, że jest świetnym wyborem podczas tworzenia reklamy outdoorowej. Dostępny jest w kilku wersjach w zależności od temperatur, w jakich spoina ma zachować trwałość. Oprócz wersji na poszczególne pory roku producent oferuje również odmianę kleju MOBILE, która przeznaczona jest do naklejania reklam na przyczepy samochodowe.