Jakie zmiany dla przedsiębiorców w 2023?
Biuro i firmaNowy rok to nie tylko zmiana liczby, ale i przepisów dla przedsiębiorców zarówno mniejszych, jak i większych firm. Warto wyjątkowo wcześnie zaznajomić się ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i składek ZUS, aby uniknąć ewentualnych błędów podczas planowania najbliższych miesięcy pracy. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jakie zmiany obowiązują przez najbliższe miesiące.
Ile wynosi składka ZUS dla przedsiębiorcy?
Przez najbliższe 12 miesięcy składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących firmę oraz tych, którzy nie korzystają z preferencji, będą wynosić 1418,48 złotych miesięcznie. Warto dodać, że składka nie obejmuje zdrowotnej. Ta uzależniona będzie od formy opodatkowania wybranej przez płatnika.
To wzrost o 207,20 złotych w stosunku do poprzedniego roku. Dlatego bez zastanowienia można stwierdzić, że nie jest to najlepsza informacja dla osób prowadzących własną działalność. Aby uzyskać dokładne informacje, sprawdź kalkulator składek ZUS przedsiębiorcy lub skorzystaj z pomocy biura rachunkowego.
Podwyżka płacy minimalnej i godzinowej – ile teraz wynosi?
O podwyżce płacy minimalnej oraz godzinowej było już dosyć głośno pod koniec ubiegłego roku – 2022. Dużo się spekulowało o tym, ile w rzeczywistości wyniesie. Pomimo tego, że niektóre informacje pochodziły z pewnych źródeł, do końca nikt nie był pewien, o ile wzrośnie wspomniana płaca minimalna i godzinowa.
Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie za wykonaną pracę wynosi 3490 złotych. Dodatkowo minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców wzrosła do 22,80 złotych. Warto również wspomnieć, że to nie koniec planowanych zmian, z którymi musi się zmierzyć każdy przedsiębiorca.
Już w lipcu planowane są kolejne podwyżki. Wówczas najniższa płaca wyniesie już 3600 złotych, a stawka godzinowa ponownie się zwiększy i to do 23,50 złotych. Dlatego warto czujnie przyglądać się wszelkim zmianom, aby nie ominąć żadnych nowych przepisów.
Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku»
Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – czy to obowiązkowe?
Wraz z nowym rokiem pojawił się również nowy obowiązek – każdy płatnik składek musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ma to na celu załatwienie w formie online wielu spraw dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Warto pamiętać o potwierdzeniu swojego profilu w PUE ZUS. Usługobiorca powinien w przeciągu 7 dni od założenia profilu niezaufanego udać się do dowolnej placówki ZUS z dokumentem tożsamości w celu wspomnianego potwierdzenia. W innym wypadku profil zostanie usunięty z systemu. ZUS dla przedsiębiorców i wszelkie związane z tym czynności są weryfikowane, o czym warto pamiętać.
Przeczytaj także: Mały ZUS Plus - dla kogo? Jak skorzystać?
Wyższe diety z tytułu podróży służbowej – ile teraz wynoszą?
Od 1 stycznia zmieniła się wysokość diet, które przysługują pracownikom podczas podróży służbowych. Aktualnie ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wynosi 9 złotych – wcześniej 7,60 złotych.
Dodatkowo na każdy nocleg, który został załatwiony na własną rękę przez pracownika, a nie pracodawcę, przysługuje 67,50 złotych. Wcześniej była to kwota wynosząca 57 złotych. Zwrot kosztów za nocleg będzie następował do 900 złotych. Należy jednak pamiętać, że wszystko musi zostać udokumentowane.
Zmiany w formie opodatkowania – na co liczyć?
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad formą opodatkowania w tym roku, mogą wybrać sposób rozliczeń na przyszłość, ale także wstecznie. Ta druga możliwość przeznaczona jest dla osób, które w 2022 roku byli na liniowym PIT albo ryczałcie.
Aby dowiedzieć się znacznie więcej, warto skorzystać z pomocy. Przepisy uległy znaczącej zmianie, dlatego warto poznać nowe prawa przedsiębiorcy. Udaj się do osoby zajmującej się na co dzień przepisami dotyczącymi przedsiębiorców i sprawdź, co warto wiedzieć.