Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o systemie Intrastat?

Co warto wiedzieć o systemie Intrastat?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przekroczenie zachodniej lub południowej granicy wiązało się z koniecznością posiadania paszportu. Należało także wypełnić szereg dokumentów i deklaracji celnych. Obecnie przejazd przez granicę Polski jest właściwie niezauważalny. Ale deklaracje celne nie zniknęły całkowicie. Chociaż w obrębie Unii Europejskiej zastąpił je system INTRASTAT.  Kto jest zobowiązany o nim pamiętać?

Czym jest system Intrastat?

Intrastat to system wprowadzony dla celów statystycznych. Pozwala ocenić ilość towarów będących w obrocie między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej i ma charakter informacyjny. W państwach Wspólnoty funkcjonuje od 1993 roku. W Polsce wprowadzony został 1 maja 2004 roku i zastąpił obowiązujące przed tą datą deklaracje celne.

Kto podlega obowiązkowy Intrastat?

System Intrastat dotyczy osób fizycznych lub prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, będących płatnikami VAT, które w roku poprzedzającym osiągnęły obroty wyższe niż założone progi statystyczne ogłaszane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Deklaracje wypełniane są niezależnie dla wywozu towaru oraz przywozu i składane na specjalnych formularzach do 10. dnia każdego miesiąca za miesięczny okres poprzedzający. Dokumenty można sporządzać w wersji papierowej lub elektronicznie. Właściwym urzędem, do którego należy kierować informacje, jest Izba Celna w Szczecinie. 

Jakie są konsekwencje w przypadku braku deklaracji?

Przedsiębiorca, który nie dokona w terminie przekazania zobowiązania Intrastat lub wykona go w sposób niewłaściwy, jest informowany o tym fakcie przez organ celny. Jeżeli jednak trzykrotne upomnienie nie przyniesie pożądanego efektu, zostanie nałożona na niego kara w wysokości 3000 zł za każdy miesiąc zwłoki. Ponieważ wypełnienie deklaracji Intrastat stanowi jedno z wielu comiesięcznych zobowiązań, aby uniknąć kary za przekroczenie terminu lub pomyłkę do jej sporządzania można upoważnić Agencję Celną. W Bielsku-Białej usługi takie oferuje Agencja TADRO-SPED.

O czym należy pamiętać?

Obrót towarowy z Wielką Brytanią, w związku z decyzją o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej przez ten kraj, od 1 stycznia 2021 roku nie podlega systemowi Intrastat, ale jest objęty formalnościami celnymi. Natomiast obowiązuje on nadal w stosunku do Irlandii Północnej. Z kolei od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nakładające obowiązek podawania w zgłoszeniach Intrastat informacji o kraju pochodzenia towarów wywożonych. 

Kiedy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, dla znacznej części osób prowadzących przedsiębiorstwa o obrocie towarowym z innymi krajami Wspólnoty zniesione zostały zobowiązania celne. Jednak gdy obrót firmy w imporcie lub eksporcie z innymi krajami UE przekroczy progi statystyczne ogłaszane corocznie przez GUS, przedsiębiorca zobowiązany jest do dokonywania co miesiąc zgłoszenia w systemie Intrastat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas