Cechy dobrej drukarki biurowej
Biuro i firmaPomimo iż coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza elektroniczny obieg dokumentów i stara się ograniczać zużycie papieru, to jednak w każdym biurze musi znaleźć się drukarka. Bez względu na jego wielkość – małe czy duże, musi być co najmniej jej jeden model. Wynika to z faktu, że część dokumentów musi funkcjonować w wersji papierowej, chociażby z uwagi na konieczność złożenia na nich podpisu. Na jakie jej cechy zwracać uwagę przy zakupie?
Wybór drukarki do biura – jaką kupić?
Decydując się na zakup drukarki do biura, należy zwrócić uwagę na jej udogodnienia. Każdy z modeli będzie miał inne - część może okazać się przydatna, a część całkowicie nie. Co więcej, musi być ona dopasowana także do ilości wytwarzanej dokumentacji. Może okazać się, że mały model nie będzie w stanie przerobić obszernej jej ilości. W pierwszej kolejności specjaliści zalecają podjęcie decyzji czy ma to być drukarka laserowa, czy też może atramentowa. Te pierwsze pozwalają uzyskać wysokiej jakości wydruki tekstowe, natomiast te drugie sprawdzają się przy drukowaniu zdjęć czy materiałów reklamowych. To jednak nie jedyne kwestie jakie należy wziąć pod uwagę. Należy zdecydować czy ma ona być kolorowa, czy czarno-biała. Specjaliści z firmy Biurimex wyjaśniają, że w biurach ważniejszą rolę odgrywają wydajność i koszty eksploatacji. Przeważają wydruki czarno-białe, dlatego też laserowe urządzenie w tej wersji sprawdza się znacznie lepiej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ogromne znaczenie ma także duża szybkość wydruku, która pozwala na szybsze uzyskiwanie dokumentów. Wersje atramentowe wyróżniają się zadowalającą szybkością podczas nadrukowywania tekstu, jednak w przypadku graficznych elementów ich prędkość znacznie spada. Parametr ten określany jest za pomocą liczby stron drukowanych na minutę. Kierując się tylko tą cechą, warto pamiętać, że zbyt duża ilość kartek może wiązać się z niską ich jakością. Ostatnim elementem na który specjaliści zwracają uwagę jest rodzaj i gramatura stosowanego papieru. Jest to istotne głównie w kwestii, gdy wydruki mają być wykonywane na innym niż biurowym papierze, np. fotograficznym. Standardowy papier biurowy ma gramaturę około 100 g/m2 – nie jest on więc zbyt gruby. Z kolei wspomniana wersja do zdjęć jest nie tylko grubsza, ale też cięższa z czym może sobie nie poradzić każda drukarka. Zgodnie z zapisami specyfikacji, w urządzeniu powinien być stosowany tylko wyłącznie wysokiej jakości oryginalny papier, w odpowiedniej gramaturze, gdyż tylko tak możliwe jest uzyskanie efektów takich samych jak w laboratoriach fotograficznych. Oznacza to, że tylko przestrzeganie zaleceń producenta pozwala uzyskać planowane efekty. Warto zatem wziąć te kwestie pod uwagę przed zakupem sprzętu.