Artykuł sponsorowany Właściwe znakowanie suplementów diety z firmą Symbiofarm

Właściwe znakowanie suplementów diety z firmą Symbiofarm

Znakowanie suplementów diety to kluczowy element wprowadzania tych produktów na rynek. Suplementy diety, jako produkty spożywcze, podlegają ściśle określonym przepisom, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom i przejrzystości informacji o produkcie. W artykule omówimy najważniejsze zasady znakowania suplementów diety oraz opiszemy ofertę firmy Symbiofarm.

Podstawowe zasady znakowania suplementów diety

Znakowanie suplementów diety regulują przepisy unijne oraz krajowe, w Polsce głównie przez ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia. Oto podstawowe zasady, jakie muszą być przestrzegane:

a) Nazwa produktu

Nazwa suplementu diety musi jasno określać, że produkt jest suplementem diety. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że jest to „suplement diety”, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując, że produkt ma działanie lecznicze (np. nie może być określany jako „lek na...”).

b) Lista składników

Na etykiecie musi znajdować się pełna lista składników wchodzących w skład suplementu. Składniki muszą być wymienione w kolejności malejącej w zależności od ich masy w produkcie. W przypadku witamin i minerałów należy podać ich ilość w przeliczeniu na zalecaną dzienną porcję, a także procent realizacji dziennego zapotrzebowania (RWS – referencyjne wartości spożycia).

c) Zalecana dzienna porcja

Producent musi jasno określić, jaka jest zalecana dzienna porcja suplementu diety, którą konsument nie powinien przekraczać. Informacja ta jest istotna, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania produktu i uniknąć ryzyka przedawkowania składników aktywnych.

d) Ostrzeżenia

Każdy suplement diety musi zawierać odpowiednie ostrzeżenia, w tym informację, że produkt nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Ponadto na etykiecie musi znaleźć się ostrzeżenie dotyczące przechowywania suplementu w miejscu niedostępnym dla dzieci.

e) Działanie suplementu

Suplementy diety nie mogą być oznaczane w sposób sugerujący, że leczą, zapobiegają chorobom lub mają właściwości lecznicze. Na etykiecie można jedynie umieszczać oświadczenia zdrowotne i żywieniowe, które są zgodne z przepisami i zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przykładowo, dopuszczalne jest stwierdzenie: „Witamina C wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego”, ale nie: „Witamina C leczy grypę”.

f) Informacja o masie netto i liczbie porcji

Na etykiecie powinna znaleźć się informacja o masie netto produktu (w przypadku płynów – o objętości) oraz liczbie porcji w opakowaniu. Jest to kluczowe, aby konsument wiedział, na ile dni wystarczy produkt.

Dodatkowe wymagania dotyczące znakowania suplementów

Oprócz podstawowych informacji etykieta suplementu diety musi spełniać dodatkowe wymagania dotyczące przejrzystości oraz ochrony konsumenta przed wprowadzeniem w błąd.

a) Data przydatności do spożycia
b) Warunki przechowywania
c) Informacje o producencie i dystrybutorze
d) Informacje dla alergików

Poznaj usługi firmy Symbiofarm

Symbiofarm Sp. z o.o. to polski producent suplementów diety z 13-letnim doświadczeniem, który oferuje kompleksowe usługi, począwszy od opracowania produktu, aż po promocję. Firma realizuje zarówno małe, jak i duże zamówienia, z minimalną ilością wynoszącą 150 000 kapsułek. Produkty tworzone są z surowców dostarczonych przez klienta lub z własnych zasobów magazynowych. Symbiofarm oferuje różnorodność form, takich jak kapsułki twarde żelatynowe i celulozowe HPMC, kapsułki miękkie żelatynowe, saszetki oraz płyny. Dostępne są proste lub złożone składy suplementów, w tym formy liposomalne. Firma proponuje różne sposoby pakowania, takie jak blistry, kartoniki, buteleczki plastikowe i szklane czy saszetki.

Opracowanie:

Symbiofarm Sp. z o.o.

Nowa Wieś 160

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter